
Часто, при вивченні Періодичного закону та Періодичної системи хімічних елементів, виникає запитання про те, що було створено спочатку - закон чи система? Відповідаючи на це запитання я кажу, що це теж саме, що шукати першість курки чи яйця?☺ Очевидно, що одне без іншого існувати не може.
У 1869 році, працюючи над порівнянням властивостей відомих на той час хімічних елементів та величин їх атомних мас, російський хімік Д.І. Менделєєв, помітив певну закономірність і сформулював Періодичний закон. В основу якого поклав відносні атомні маси (Ar).
Відкриття, у 1911 році Ернестом Резерфордом, складної будови атома допомогло встановити, що фундаментальною характеристикою кожного хімічного елемента є заряд ядра, а не атомна маса. Голландський фізик А. Ван ден Брук припустив, що порядковий номер співпадає з позитивним зарядом ядра атома хімічного елемента. Це припущення було підтверджене експериментально у 1920 році англійським фізиком Дж. Чедвіком. Періодичний закон набув нового значення. Стало відомо, що порядковий номер хімічного елемента в Періодичній системі має важливий фізичний зміст - заряд ядра атома.
Періодична система (таблиця) є графічним зображенням Періодичного закону, одного з фундаментальних законів природи. Цей закон визначає властивості хімічних елементів простих речовин а також їх сполук, вказуючи на їх періодичну залежність від зарядів ядер атомів.
Початковий варіант таблиці (1869 -1871 роки), що базувався на атомних масах, був розроблений Д.І. Менделєєвим та німецьким хіміком Лотаром Маєром. Обидва науковці у 1882 році за створення таблиці отримали медаль Деві від Лондонського королівського товариства. Історія створення Періодичної системи "обросла" легендами. Існує біля 700 форм Періодичної таблиці. Офіційно визнаним за рішенням Міжнародного союзу хіміків є її напівдовгий варіант.

Термін "періодичний" у назві закону та таблиці з точки зору хімії говорить про те, що властивості хімічних елементів через певну кількість елементів у їх природному ряду, повторюються. Наприклад: К (Калій), що має порядковий номер 19 повторює хімічні властивості елемента Na (натрій), номер якого 11. Тобто властивості повторилися через вісім хімічних елементів (період).
Кожна цифра в періодичній системі має важливий фізичний зміст. З будовою системи ви вже знайомі і знаєте, що за місцем хімічного елемента у ній можна спрогнозувати його властивості.
Існують альтернативні періодичні таблиці хімічних елементів. Вони створюються щоб виділити або підкреслити фізичні чи хімічні властивості певних хімічних елементів, електронні структуру та будову ядер атомів тощо. У періодичній системі Теодора Бенфея система має вигляд двомірної спіралі. У ній з'являються місця для ще не відкритих g-елементів з атомними масами від 121 до 138. Подібну будову має так звана Хімічна Галактика яку запропонував Філіп Стюарт.

Альтернативна система елементів Теодора Бенфея 1960 рік
Домашнє завдання: підручник Попель, Крикля для 11 класу, §1, §3, §4,
вправа 31, 32 стор. 28, фото завдань надішліть в Google клас.